۰

درباره قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان چه می دانید؟

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۳
درباره قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان چه می دانید؟
به گزارش معاونت فرهنگی قوه قضاییه، براساس حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان (مصوب 1348/10/11) آثاری كه توسط پديد‌آورندگان تهيه مي‌شود و آنچه پديد‌آورنده از راه دانش‌ و ابتكار پديد مي‌آورد از آن او است.
در این راستا در ماده یک آن تصریح شده است؛ از نظر این قانون به مؤلف و مصنف و هنرمند "‌پدیدآورنده" و به آن چه از راه دانش یا هنر و یا ابتکار آنان پدید می‌آید بدون در نظر گرفتن ‌طریقه یا روشی که در بیان و یا ظهور و یا ایجاد آن به کار رفته "‌اثر" اطلاق می‌شود.
از نظر ضمانت اجرای کیفری ‌حسب ماده 23 قانون مذکور مقرر شده است؛ هر کس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدیدآورنده بدون اجازه او و یا عالماً عامداً به‌نام شخص دیگری غیر از پدیدآورنده نشر یا پخش یا عرضه کند به حبس تأدیبی از شش ماه تا 3 سال محکوم خواهد شد.
از سوی دیگر، در حقوق مربوط به اختراعات، محرمانه يا سري بودن تا پيش از پرکردن تقاضا‎نامه ثبت اختراع، حياتي است، چنانچه مخترعي خواهان آن باشد که اختراع خود را الي الابد مورد حمايت قرار دهد، مي تواند آن را تحت عنوان اسرار تجاري و نه اختراع ثبت كند.
کد مطلب : ۴۸۰۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

منشورات