پرسش و پاسخ های حقوقی 25
اسناد تجاری 1
پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی روزانه به سوالات حقوقی کاربران پاسخ می دهد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۲۵
 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه در صدد است تا در راستای افزایش آگاهی های حقوقی و قضایی شهروندان، روزانه ضمن دریافت پرسش های حقوقی شما، توسط تیم کارشناسان خود به سوالات حقوقی‌تان پاسخ دهد.

شما می توانید از طریق ارسال رایانامه info@farhangionline.ir یا گزینه ارسال نظرات در ذیل همین مطلب سوال حقوقی خود را با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به آن پاسخ داده شود.
 
پرسش131 :
يك فقره چك نزد شخصی داشتم. پس از مدتی وجه چک را در حضور چند نفر به شخص مزبور پرداخت نمودم. حال شخص دیگری چک مرا برگشت زده است. چه اقدامی می توانم انجام دهم؟ 
پاسخ:

می بایست وجه چک را به شخص ثالث دارنده آن پرداخت نموده و با شکایت باتهام خیانت در امانت ویا تقدیم دادخواست نسبت به استرداد وجه پرداختی به نفر اول طرح دعوی نمایید.
 
پرسش132 : 
سلام اگر شخصی از صادر کنندۀ برات ضمانت کرده باشد و دارندۀ برات در مراجعه به صادر کننده مواعد قانونی را رعایت نکرده باشد ، آیا دارنده برات می تواند جهت دریافت وجه برات به ضامن مراجعه نماید ؟
پاسخ:

با توجه به مقررات رأی وحدت رویه شماره 597-12/2/74 مهلت یک سال مقرر در ماده 286 قانون تجارت در مورد ظهر نویس به معنای مصطلح کلمه بوده و ناظر به شخصی که ظهر سفته را به عنوان ضامن امضاء نموده است نیست.
 
پرسش 133:
آيا در سفته‌اي كه خود رقم چاپي دارد ، مي‌شود رقم بالاتر را نوشت ؟ اگر بله پول تمبر آن چگونه محاسبه مي‌شود؟
پاسخ:

رقم بالاتر در صورتی می توان نوشت که به هنگام صدور و امضا سفته، متعهد ضمن آگاهی به موضوع مابه التفاوت تمبر سفته را الصاق نماید تمبر مازاد براساس تناسب رقم چاپی با تمبر موجود برای سفته محاسبه و الصاق  می شود.
 
پرسش 134:
سفته ای از شخصی گرفته ام سه سال از تاریخ آن می گذرد. آیا این سفته در حال حاضر اعتبار دارد؟
پاسخ:

سئوال ناقص است معلوم نیست سه سال از تاریخ صدور آن می گذرد یا از سررسید آن. در صورت اخیر چون امکان واخواست ظرف ده روز و اقامه دعوی ظرف یکسال از بین رفته است لذا این سفته شرایط و تضمینات سند تجاری و امتیازات خاص آنرا نخواهد داشت علی ایحال بعنوان یک سندعادی طلب، اعتبار دارد.
 
پرسش 135:
تا چه زماني و به چه طريقي مي‌توان روي سفته اقدام نمود ؟
پاسخ:

باستناد سفته و علیه متعهد آن هر زمان می توان اقدام کرد. لیکن علیه ظهرنویس وقتی می توان درخواست تأمین خواسته و طرح دعوی کرد که ظرف ده روز از تاریخ سررسید واخواست شود و ظرف یکسال از تاریخ مذکور طرح دعوی بعمل آورد.
کد مطلب: 2255
 


 
 
 
انتشار دستورالعمل و منابع مسابقات سراسری قرآن کریم

انتشار دستورالعمل و منابع مسابقات سراسری قرآن کریم

دستورالعمل و منابع مسایقات قرآن سراسری قرآن کریم منتشر شد.

 
واکاوی فرمان «آتش به اختیار»

واکاوی فرمان «آتش به اختیار»

رهبر انقلاب در دیدار رمضانی با دانشجویان، آن‌ها را به تلاش جدی و همه‌جانبه ...

 
اولین دوره مسابقه احکام در خانه برگزار شد

اولین دوره مسابقه احکام در خانه برگزار شد

اولین دوره مسابقه احکام در خانه برای کلیه کارکنان اداری وقضایی دادگستری ...

 
انتشار دستورالعمل و منابع مسابقات سراسری قرآن کریم

انتشار دستورالعمل و منابع مسابقات سراسری قرآن کریم

دستورالعمل و منابع مسایقات قرآن سراسری قرآن کریم منتشر شد.