پرسش و پاسخ های حقوقی 28
آیین دادرسی مدنی 1
پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی روزانه به سوالات حقوقی کاربران پاسخ می دهد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۹
 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه در صدد است تا در راستای افزایش آگاهی های حقوقی و قضایی شهروندان، روزانه ضمن دریافت پرسش های حقوقی شما، توسط تیم کارشناسان خود به سوالات حقوقی‌تان پاسخ دهد.

شما می توانید از طریق ارسال رایانامه info@farhangionline.ir یا گزینه ارسال نظرات در ذیل همین مطلب سوال حقوقی خود را با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به آن پاسخ داده شود.

آیین دادرسی مدنی
 
پرسش147 :
برای آزاد شدن و اجازه ساخت ملكي كه در طرح بوده و مدت زمان اجراي آن گذشته باشد (24 سال)،چه باید کرد؟ (با توجه به اينكه شهرداري با مالك به توافق نمي‌رسد و حاضر به خريد آن به صورت نقدي نيست)
پاسخ:
مالک می تواند از تصمیم شهرداری دائر بر ندادن پروانه ساخت به دیوان عدالت اداری شکایت کند.
 
پرسش148 :
اگر زوج، زوجه را ممنوع ‌الخروج كند، آيا زوجه مي‌تواند خودش رفع ممنوع‌الخروج كند؟
پاسخ:
با توجه به مقررات قسمت اول بند 3 ماده 18 قانون گذرنامه و نظریه شماره 1728/7-18/3/73 اداره حقوقی قوه قضاییه با احراز اضطرار توسط دادستان می شود رفع ممنوع الخروجی به عمل آورد.
 
پرسش 149:
شناسنامه ، سند منزل و 5 فقره چك سفيد و بدون امضاء را گم كرده‌ام،  چگونه مي‌توانم جلوي سوء استفاده از مداركم را بگيرم ؟
پاسخ:
در مورد شناسنامه اعلام مفقودی به اداره ثبت احوال جهت دریافت المثنی، در مورد سند منزل اعلام به ثبت اسناد و آگهی طبق مقررات ثبت و اعلام بی اعتباری آن به دفاتر اسناد رسمی و در مورد چک ها اعلام به دادسرای محل و بانک مربوطه.
 
پرسش 150:
مردی که در ژاپن ساکن است جهت خرید و فروش ملک به پدرش وکالت داده است در خصوص برابر اصل کردن سند می گویند احتیاج به ترجمه دارد چه اقدامی باید انجام دهیم؟
پاسخ:
به یکی از مترجمین رسمی دادگستری مراجعه نمایید و بعد از ترجمه سند نسخه ترجمه شده را جهت تصدیق ارائه نمایید.
 
پرسش151 :
آيا درخصوص حكم قطعي مي‌توان اقدامي انجام داد يا خير ؟
پاسخ:
در حال حاضر اقدام قانونی ممکن در رابطه با احکام قطعی در خواست اعاده دادرسی عادی در صورت وجود جهات مقرر در قانون است و نیز درخواست اعاده دادرسی در قالب ماده واحده اصلاح ماده 18 (سابق) قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب آن هم در صورت وجود خلاف بیّن شرع.
 
پرسش152 :
هزينه اعلام نظر كارشناس دادگستري ، آيا بايد به حساب دولت واريز شود يا بايد به صورت نقدي به خود كارشناس داده شود ؟
پاسخ:
هزینه کارشناسی بایستی به حسابی که دادگاه معرفی می نماید واریز شود تا پس از اجرای قرار و انجام خواسته دادگاه از کارشناس به وی پرداخت شود و اشخاص رأساً مجاز به پرداخت نقدی به کارشناسی نیستند.
 
کد مطلب: 2258
 


 
 
 
بازدید حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادقی از مناطق زلزله زده غرب کشور

بازدید حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادقی از مناطق زلزله زده غرب کشور

حجت الاسلام والمسلمین صادقی صبح امروز به همراه دکتر کهزادی معاون مالی ...

 
توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

کتاب و کتابخوانی از جمله مهمترین دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگ ...

 
در کنار شاخص های قضایی، باید عملکرد فرهنگی حوزه های قضایی نیز بررسی شود

در کنار شاخص های قضایی، باید عملکرد فرهنگی حوزه های قضایی نیز بررسی شود

رئیس کل دادگستری استان فارس در نشست شورای فرهنگی دادگستری استان ضمن تسلیت ...

 
سفر معاون فرهنگی دادگستری استان ایلام به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

سفر معاون فرهنگی دادگستری استان ایلام به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

حجت‌الاسلام والمسلمین امیری معاون فرهنگی دادگستری استان ایلام، به همراه ...