پرسش و پاسخ های حقوقی 32
قانون اجرای احکام مدنی
پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی روزانه به سوالات حقوقی کاربران پاسخ می دهد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۲
 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه در صدد است تا در راستای افزایش آگاهی های حقوقی و قضایی شهروندان، روزانه ضمن دریافت پرسش های حقوقی شما، توسط تیم کارشناسان خود به سوالات حقوقی‌تان پاسخ دهد.

شما می توانید از طریق ارسال رایانامه info@farhangionline.ir یا گزینه ارسال نظرات در ذیل همین مطلب سوال حقوقی خود را با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به آن پاسخ داده شود.
 
پرسش163 :
آیا قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی شامل محکومین مالی محاکم نظامی هم می شود؟
پاسخ:

ماده 2  قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی ناظر به کلیه احکام محکومیت های مالی صادره از کلیه مراجع قضایی است و استثنا در این خصوص وجود ندارد.
 
پرسش164 :
بابت تصادفی که  چهار سال پیش داشتم مبلغی بابت خسارت  طلبکارم. بعد از صدور اجرائیه شخص مورد نظر آدرس خود را تغییر داده و از آدرس جدیدش هم اطلاعی در دست نیست. از آنجا که اتومبیل نیز به اسم دختر ایشان است چگونه می توانم آدرس را جهت پیگیری و اجرای شکایتم پیدا کنم؟
پاسخ:
درخواست اعمال ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی نموده و حکم جلب محکوم علیه را دریافت نمایید. در مورد نحوه بدست آوردن آدرس راهکار خاصی وجود ندارد.
 
پرسش 165:
حكم تخليه آپارتمان مسكونيم، پس از طی كليه مراحل قانوني صادر شده و حدود دو ماه از تاريخ انقضاي قرارداد اجاره و 5/1 ماه ازتاريخ صدور حكم تخليه گذشته است ولی مستأجر همچنان عين مستأجره را در تصرف غير قانوني و غير شرعي دارد و عليرغم فرصت هاي داده شده، ايشان هيچ اعتنايي به حكم ابلاغ شده ندارد. چگونه مي توان دراجراي حكم صادره تسريع نمود؟ 
پاسخ:
شرایط اصلی و اساسی اجرای حکم عبارت است از قطعی بودن حکم و درخواست محکوم له(شما). برای اطلاع از موانع احتمالی اجرا می توانید به مسئول اجرای احکام مراجعه نمایید.
 
پرسش 166:
چند سال پیش فردی با ارائه دادخواست اعسار مطلق و پذیرش آن توسط دادگاه با اعمال ماده 3 قانون محکومیت های مالی از زندان آزاد گردید. متأسفانه در این مدت به مال جدیدی دسترسی پیدا نکرده است. آیا می توان مجدداً وی را اعمال ماده مذکور و به زندان فرستاد؟
پاسخ:

با توجه به حکم اعسار مطلق و قطعیت و اعتبار آن پاسخ منفی است. می توانید از مالی که بعد از صدور حکم بدست می آید استیفای حق نمایید و صدور حکم اعسار مانع آن نخواهد بود.
 
کد مطلب: 2262