پرسش و پاسخ های حقوقی 45
آیین دادرسی کیفری 4
پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی روزانه به سوالات حقوقی کاربران پاسخ می دهد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۱۲
 
پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه در صدد است تا در راستای افزایش آگاهی های حقوقی و قضایی شهروندان، روزانه ضمن دریافت پرسش های حقوقی شما، توسط تیم کارشناسان خود به سوالات حقوقی‌تان پاسخ دهد.

شما می توانید از طریق ارسال رایانامه info@farhangionline.ir یا گزینه ارسال نظرات در ذیل همین مطلب سوال حقوقی خود را با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به آن پاسخ داده شود.

پرسش 246:
اگر طی تصادفی شخص مصدوم استخوانش ترک دیده باشد و 10 روز طول درمان گرفته باشد و اگر بعداً از ما اخاذی کند و پول بیشتری بگیرد چه اقدامی باید انجام دهیم؟
پاسخ:

سئوال کامل و گویا نیست معذالک اگر پرداخت پول بر اساس توافق باشد استرداد آن ممکن نیست ولو اینکه مبلغ بیشتری پرداخت شده باشد. لیکن اگر اضافه پرداختی براساس حکم دادگاه باشد حکم دادگاه بایستی در محدوده قانونی از طریق قانونی قابل اعتراض می باشد و چنانچه پول اضافه پرداخت نشده و مصدوم هنوز خواهان آن است اصولاً نباید پرداخت شود و اگر در راستای مطالبه آن اعمال مجرمانه از قبیل تهدید مطرح باشد قابل پیگیری کیفری است
 
پرسش 247: 
باعرض سلام يك سوالي داشتم آيا يك جرم دو بار مجازات مي شود يا يك بار؟ مثلاً كسي كه از خدمت براي چند ماه انفصالي داشته و بعد از اتمام اين مدت دوباره سركار برود و بعد ازچند روز نامه اي از سازمان تخلفات اداري بيايد مبني بر اين كه دو باره آن حكم اجرا شود آيا چنين چيزي امكان دارد؟و راي دادگاه بايد عملي شود ياتخلفات اداري؟ 
پاسخ:

صدور رأی دادگاه مانع رسیدگی و صدور حکم از سوی هیئت تخلفات اداری نمی باشد و قابل جمع هستند. اما چنانچه به تصمیم هیئت تخلفات اداری معترض هستید می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت نمائید.
 
پرسش 248:
شخصی که ضامن سندی می شود اگر متهم در دادگاه حضور پیدا نکند سند چه زمانی قابل اجرا است و چه زمانی می توانند بفروشند و حق طلبکاران را بدهند؟
پاسخ:
وقتی که حضور متهم برای تحقیق و محاکمه و اجرای حکم ضرورت داشته و با ابلاغ اخطار حاضر نگردد و وثیقه گذار (ضامن سندی) ظرف بیست روز بعد از ابلاغ او را حاضر ننماید وثیقه به طریق مقرر در قانون آئین دادرسی کیفری ضبط می شود و فروش و دادن حق طلبکار مربوط به مرحله صدور حکم و قطعیت آن و اجرای حکم می باشد.
 
پرسش 249:
چکی داشتم، پس از برگشت  مفقود و سابقه در بانک مرکزی برای من درج شده است. می خواهم سابقه پاک شود. چه کار کنم؟
پاسخ:
از دارنده چک که گواهی عدم پرداخت به نام او صادر شده رضایت نامه رسمی اخذ و به بانک ارائه شود تا با انعکاس آن به بانک مرکزی اقدام شود
 
پرسش 250:
درخصوص برگه اجرایی و توقیف اموال کسی که چکی را به عنوان مدیرعامل شرکت امضا کرده باشد آیا دارنده چک می تواند هم اموال شرکت را و هم اموال شخصی مدیرعامل را توقیف کند یا خیر؟
پاسخ:
اگر مدیرعامل شخصاً بعلاوه شرکت هر دو طرف دعوی بوده اند و بر اساس ماده 19 قانون صدور چک متضامناً محکوم شده باشند اموال شخصی حقیقی مدیرعامل و شخص حقوقی شرکت قابل توقیف خواهد بود.
 
کد مطلب: 2275
 


 
 
 
بازدید حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادقی از مناطق زلزله زده غرب کشور

بازدید حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادقی از مناطق زلزله زده غرب کشور

حجت الاسلام والمسلمین صادقی صبح امروز به همراه دکتر کهزادی معاون مالی ...

 
توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

کتاب و کتابخوانی از جمله مهمترین دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگ ...

 
در کنار شاخص های قضایی، باید عملکرد فرهنگی حوزه های قضایی نیز بررسی شود

در کنار شاخص های قضایی، باید عملکرد فرهنگی حوزه های قضایی نیز بررسی شود

رئیس کل دادگستری استان فارس در نشست شورای فرهنگی دادگستری استان ضمن تسلیت ...

 
سفر معاون فرهنگی دادگستری استان ایلام به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

سفر معاون فرهنگی دادگستری استان ایلام به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

حجت‌الاسلام والمسلمین امیری معاون فرهنگی دادگستری استان ایلام، به همراه ...