۰

لزوم برخورد قاطع قوه‌قضائیه با ضد ارزش‌ها

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۰
لزوم برخورد قاطع قوه‌قضائیه با ضد ارزش‌ها
حجت الاسلام و المسلمین موسی غضنفرآبادی نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی در گفتگوی خود با پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه به تهدیدات فرهنگی در کشور پرداخته و نقش و جایگاه قوه قضائیه در مسائل فرهنگی و اجتماعی را بررسی نمود. آنچه می آید مشروح گفتگوی صورت گرفته است.

- آقای غضنفرآبادی ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید با توجه به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، و اهمیت زیر بنایی فرهنگ که در فرمایشات مقام معظم رهبری به صراحت وجود دارد، تهدیدات فرهنگی را در کشورمان به چه شکلی تبیین می نمایید؟

ضمن تشکر از شما؛ بنده تهدیدات موجود در بخش فرهنگ را به شکل ریشه ای در تضعیف اصل دین و شعائر دینی می دانم. این اتفاق نامبارک که با برنامه ریزی و سرمایه گذاری دشمنان اسلام و ایران در حال وقوع است در قالب برنامه های شبکه های ماهواره ای پی گرفته می شود.
اما خطر دوم را در ترویج و شیوع خرافات می دانم که خود می تواند ریشه های درونی و بیرونی داشته باشد.
تهدید سوم را در تخریب دین در بخشهای فرعی و شاخ و برگهای آن می دانم به گونه ای که دشمن از ایجاد انحراف اصلی در دین مأیوس شده اما همچنان نسبت به ایجاد انحراف در شاخ و برگهای دین طمع داشته و کوشش می نمایند.
تهدید چهارم را می توان در نسبت های ناروا به دین از سوی منحرفین و تندروهای دست پروده دولت های غربی دانست.
- به نظر شما برای مقابله با این تهدید ها از چه عواملی باید بهره جست؟

لازم است به فرمایشات مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشانیم و این اتفاق نمی افتد مگر با عزمی ملی. از این روی ضروری است همه افراد جامعه تلاشی پی گیر برای رسیدن به اهداف تعیین شده نمایند تا در دو بخش اقتصاد و فرهنگ پیشرفت مناسی داشته باشیم.
با توجه به بهره گیری دشمنان فرهنگ اسلامی از شبکه های فراون و ابزار های تلبلیغاتی؛ ضرورت همکاری و معاضدت و به عبارت بهتر عزمی ملی کاملا مشهود می باشد.
همچنان که در شعار سال نیز به خوبی اشاره شده متولایان فرهنگی نباید بار مسئولیت را از گردن خود زمین گذاشته و باید مصرانه به ایفای مسئولیت های خود بپردازند.
متأسفانه در میان علمای شیعه هم دیده می شود که توجه چندانی به توطئه های دشمنان اسلام نداشته و به اختلاف افکنی و انشقاق امت اسلامی می پردازند. از این روی اطلاع رسانی مناسب در این بخش و شفاف سازی فضا از الزامات فعالیت فرهنگی می باشد تا از ابهام و تشویش در میان عوام جلوگیری شود.
در بخش خرافه ها و شبهاتی که وارد می شود ریشه در عدم آگاهی صحیح و کافی دارد و با برطرف کردن این نقیصه به خوبی می توان جلو بسیاری از بدعت ها و خراف ها را گرفت. بسیاری از مسائلی به نام شبهات جدید مطرح می شود در گذشته نیز مطرح و دفع شده اند و تنها این عامل بی اطلاعی است که به ظاهر، مسائل را جدید جلوه می دهد.
- از دید شما جایگاه قوه قضاییه در مباحث فرهنگی به چه شکلی قابل ترسیم است؟

به نظر می رسد همه گروهها سهمی در برخورد با ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی دارند؛ اما با توجه به ویژگی خاص قوه قضائیه در حضور مجتهد و عالم دینی به عنوان رییس این قوه که منصوب از سوی ولی فقیه می باشد، وجود دغدغه فرهنگی در این قوه را به شدت تقویت می نماید.
به طور کلی در دو بخش می توان وظایفی فرهنگی را برای قوه به تصویر کشید: بخش اول مربوط به وظیفه ای همگانی است که شامل حال تک تک افراد این قوه نیز می شود. اما بخش دوم وظیفه ای نهادی و سازمانی است که در قالب کارکردهای قضایی قوه و آثار و تبعات آن در جامعه و نیز نهادهای فرهنگی موجود درآن مثل معاونت فرهنگی قابل تعریف است.
- با توجه به مباحث فساد اقتصادی، ضرورت قاطعیت قوه قضاییه که به خوبی در اعدام متهم ردیف اول پرونده فساد سه هزار میلیاردی مشاهده شد را چگونه ارزیابی می نمایید؟

با توجه به اهمیت الگوهای فرهنگ اسلامی در کشور به نظر می رسد، برخورد قاطع جدی قوه قضاییه در این باب مانع از آن می شود تا ضد ارزشهایی چون رشوه و اختلاس مالی به عنوان ناهنجاری های مالی به هنجار تبدیل گردد و فرهنگ غلط جانشین فرهنگ صحیح اسلامی شود.
کد مطلب : ۴۳۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
جایگاه داوری در داد و ستد های روزانه چگونه است؟
صرف نظر از اینکه پدیده حکمیت یا به تعبیر عرف ریش سفیدی، ریشه در فرهنگ بومی و اجتماعی ما دارد، مهم ترین دلیل توصیه به این ...
تفاوت شکايت کيفري با دادخواهی حقوقي چیست؟
دعاوی در يك دسته بندی كلی به دو نوع حقوقی و كيفری تقسيم می‌شوند. دعاوی حقوقی شامل مطالبۀ خسارت، الزام به تنظيم سند رسمی ...
شرایط فرزند خواندگی چست؟
فرزند خواندگی عبارت است از اعطای سرپرستی کودکان بدون سرپرست شناخته شده تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به خانواده های متقاضی ...