۱

توسعه اخلاق الهی، آرامش بخش جامعه است

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۰
توسعه اخلاق الهی، آرامش بخش جامعه است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه از دادگستری یزد، حجت الاسلام والمسلمین سيد ابوالفضل موسوی فاضل، در جمع مسئولان قضایی و اعضای مجمع عالی بسیج حقوقدانان استان یزد افزود: مومن در جامعه متخلق به 6 نوع اخلاق است که همانند پازل تکمیل کننده یک اجتماع آرام، امن و روبه تعالی است.
 
وی از اخلاق خانواده، اخلاق اقتصادی، اخلاق جنسیتی، اخلاق شغلی، اخلاق عبادی و اخلاق اجتماعی به عنوان 6 نوع اخلاق و خصوصیت مومن در جامعه یاد کرد و بیان داشت: باید با دوری از نهلیسیم غربی و اومانیسم شرقی، جامعه را به سمت اخلاق الهی بر گرفته از آموزه های دینی و اسلامی رهنمون کرد.
 
وی با اشاره به اخلاق خانواده در اسلام، گفت: رسول خدا(ص) فرمودند «خدا رحمت كند زن و مردی را كه در خانه با يكديگر رفاقت داشته باشند» لذا هنر يک مرد يا زن اين نيست كه طوری رفتار كند كه همسرش بخاطر او در خانه بماند بلكه هنر زن و مرد اين است كه طوری باشند كه بدون هم  نتوانند زندگی كنند.
 
 این کارشناس مسائل اجتماعی با بيان اينكه همسران بايد قابليت هاي يكديگر را بشناسند، گفت: پذيرش دو طرفه بودن حقوق و توجه به نقش همسري، اولين عامل در سلامت روان خانواده است.
 
وی تصريح كرد: وجود پديده هايی مانند طلاق، خودكشی، افسردگی، اعتيادالكترونيک و روابط فراخانواده كه مربوط به جوامع سكولار می باشد، در كشور شيعی ايران يک تناقض است.
 
حجت الاسلام موسوی فاضل، دانش زدگی را يكي از معضلات جامعه دانست و گفت: مشكل امروز بشر عقل و جهل است نه دانش و سواد و چه بسا افراد تحصيلكرده ای هستند كه علمشان تحولی در آنان به وجود نمی آورد.
 
حجت الاسلام موسوی فاضل خراسانی با بيان اينكه حقوق زن و شوهر دو طرفه میباشد و تفاوت های آن به خاطر نوع كارآمديشان است، اظهار کرد: اين تفاوت های متنوع زيباست و فرصت محسوب می شود.
 
اين كارشناس مسائل خانواده با بیان اینکه درک واضح از حقوق متقابل زن و مرد در زندگی مشترک از مهمترین امور در تحکیم و آرام بخشی به خانواده است، تاكيد كرد: پذيرش دو طرفه بودن حقوق و توجه به نقش همسری، اولين عامل در سلامت روان خانواده است و بنابراين همسران صاحب تكاليفی هستند كه بايد مراعات كنند.
 
وی از اخلاق اقتصادی به عنوان یک نوع از اخلاق مهم در زندگی یاد کرد و ابراز داشت: در زندگی مشترک نباید مرد بخیل و زن ولخرج باشد؛ به اندازه ای که بخل، مرد را کوچک می کند، بخشندگی شکوه مرد را ظاهر می کند و همان اندازه که ولخرجی یک زن، یک روح حقیر را ظاهر می کند، بی اعتنایی یک زن به ظواهر دنیا، شکوه یک روح فاطمی را به نمایش می گذارد.
 
اين استاد برجسته، با بیان اینکه فلسفه ازدواج فرزند آوری نیست! در تبیین اخلاق جنسیتی، افزود: ازدواج در فرهنگ اسلامی عرفان محور، آرامش بخش و درمان کننده ناآرامی های روحی است که تکامل انسان را در پی دارد کما اینکه در زندکی انبیاء الهی زندگی مشترک 50ساله حضرت ابراهیم خلیل با حضرت ساره بدون فرزند به آرامی طی می شود و امروز پس از گذشت یک سال از زندگی مشترک زوجین در راهرو های دادگاه دنبال علاج درد های خود می گردند.
 
وی در شرح اخلاق شغلی اظهار داشت: مومن در محل کار خود یک فرد نیست بلکه فراتر از یک فرد بلکه یک جریان زایا، پویا و متهد و متخصص است که به مثابه خیر کثیر، پر کار و پر قدرت مسولیت های خود را انجام می دهد و با توجه به رزق حلال از رانت خواری و ویژه خواری چشم پوشی می کند.
 
حجت الاسلام موسوی فاضل به وجود اخلاق عبادی در مومن اشاره کرد و گفت: در بیان روانشناسی تربیت ۷۵ درصد تربيت فرزند  در نظام تربيتی از طريق «مشاهده» و ۲۵ درصد از طريق «تذكر» است و چنانچه فرزند در خانه عبادت عارفانه ببیند، رفاقت و دلبری ببیند به سمت عبادت و رشد تکامل سوق پیدا می کند اما اگر در خانه فریاد، عصبانیت و دعوا و درگیری ببیند با هراس و دلهره و ناآرامی های روحی رشد می کند که بعد ها تبعات زیادی را به دنبال دارد.
 
وی با تاكيد بر اينكه اگر والدين اخلاق خود را متعالی نمايند، فرزندان نيز آنان را الگوی خود قرار می دهند، خاطرنشان کرد: اگر فرزند از پدر و مادری كه نماز می خوانند ظلم و ستم ببيند باورهای توحيدی او متزلزل خواهد شد.
کد مطلب : ۲۶۱۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما