۰
رئیس کل دادگستری استان کرمان:

اصل بنیادین انقلاب اسلامی نفی سلطه پذیری و سلطه جویی است

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۵
اصل بنیادین انقلاب اسلامی نفی سلطه پذیری و سلطه جویی است
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، یدالله موحد در جلسه هیات اندیشه ورز سازمان بسیج حقوقدانان سپاه ثارالله استان کرمان اظهار داشت: مقصود از هیئت اندیشه ورز  و بسیج حقوقدانان این است که جمعی از نخبگان بسیجی صاحب فکر و اندیشه از قضات و حقوقدانان کشور که از یک همگرایی مبتنی بر فرهنگ و تفکر بسیجی برخوردارند و همین علقه فکری سبب گردهمایی آنان شده است تا در محدوده اصول و مبانی آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی برای یافتن راهکارها و راهبردهای دستیابی به این اهداف بر محور ولایت هم اندیشی داشته باشند.
وی سخنان خود را با یک مثال تبیین کرد و گفت: همه می‌دانیم که در فقه سیاسی اسلام قاعده ای غیر قابل عدول و خدشه ناپذیر تحت عنوان نفی سبیل وجود دارد. خاستگاه این قاعده هم فرازهایی از آیه 141 از سوره شریفه نساء است که خداوند در این آیه می فرماید "خداوند تا ابد اجازه نداده که کافران کمترین تسلطی بر مومنان داشته باشند."
رئیس کل دادگستری استان بیان کرد: قاعده نفی سبیل در سه اصل از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مربوط به سیاست خارجی انعکاس قطعی دارد. در اصل ۱۵۲ قانون اساسی آمده است "سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان، عدم تعهد در برابر قدرت های سلطه گر و روابط  صلح‌آمیز متقابل با دولت‌های غیرمحارب استوار است."
وی ادامه داد: در اصل ۱۵۳ قانون اساسی تأکید می ‌شود که "هرگونه قراردادی که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شئون کشور شود ممنوع است."
موحد افزود: فتوای تحریم تنباکوی میرزای شیرازی یک تجربه شیرین تاریخی است، ایران در راستای مبارزه با استیلای استعمار بر کشور و از همه مهمتر اینکه اساساً ماهیت و جوهره انقلاب اسلامی نفی سلطه و دستیابی به استقلال کشور است که این بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی است و بهای آن با مجاهدت‌ها، جانفشانی ها و شهادت جمع زیادی از فرزندان این ملت حاصل شده است.
وی گفت: بسیج و تفکر بسیجی یک وجهش دفاع نظامی از کیان اسلام و امت اسلامی است اما وجه غالبش باید پاسداری از مبانی آرمان های انقلاب باشد و نگاهش باید این باشد که انقلاب در ایران متولد شده و در جهان اسلام باید رشد و بالندگی داشته باشد و قاعده نفی سبیل در تمامی جوامع اسلامی و امت اسلامی حاکم شود.
رئیس کل دادگستری استان بیان کرد: نخبگان حقوقدان بسیجی و هیات اندیشه ورز باید عمیق فکر کنند و کلان نگر باشند فارغ از این قیل و قال های سیاسی و دسته بندی های موجود در جامعه، چشم اندازهای انقلاب عظیم اسلامی را ببینند و با تیزبینی و تیزهوشی عمق موضوعات را ارزیابی کنند و در حوزه اندیشه و عمل در مسیر آرمان های انقلاب حرکت نمایند.
وی با اشاره به اینکه همواره باید فرمایشات امام راحل را به خاطر بسپاریم گفت: نخبگان بسیجی باید در حوزه عدالت  به معنای عام ‌که گستره آن همه شئون جامعه بخصوص توزیع عادلانه ثروت و مبارزه با فقر که از مبانی انقلاب اسلامی است بحث و تبادل نظر نمایند.
 

 
 
222
 
کد مطلب : ۴۳۹۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
جایگاه داوری در داد و ستد های روزانه چگونه است؟
صرف نظر از اینکه پدیده حکمیت یا به تعبیر عرف ریش سفیدی، ریشه در فرهنگ بومی و اجتماعی ما دارد، مهم ترین دلیل توصیه به این ...
تفاوت شکايت کيفري با دادخواهی حقوقي چیست؟
دعاوی در يك دسته بندی كلی به دو نوع حقوقی و كيفری تقسيم می‌شوند. دعاوی حقوقی شامل مطالبۀ خسارت، الزام به تنظيم سند رسمی ...
شرایط فرزند خواندگی چست؟
فرزند خواندگی عبارت است از اعطای سرپرستی کودکان بدون سرپرست شناخته شده تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به خانواده های متقاضی ...