۰
حجت الاسلام والمسلمین معصومی:

هدف ما از برگزاری این مسابقات ارتباط میان کارکنان و خانواده هایشان با قرآن است

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۷
هدف ما از برگزاری این مسابقات ارتباط میان کارکنان و خانواده هایشان با قرآن است
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین معصومی صبح امروز در مراسم افتتاحیه مسابقات سراسری قرآن کریم با تقدیر از برگزارکنندگان این دوره از مسابقات قرآن کریم قوه قضاییه گفت: امسال همه استانها در یک سطح در این مسابقات حضور داشتند که البته این موضوع از این جهت تفاوت هایی نیز با سال های گذشته داشت. امسال ارزیابی متسابقین در مسابقات بصورت متمرکز و در تهران انجام شد.
وی افزود: همچنین تصحیح اوراق نیز با سرعت بیشتر و به صورت الکترونیکی انجام شد. در عرصه مقدماتی کشوری نیز با مراقبت و نظارت ستاد عالی، مسابقات به صورت ضبط شده و با داوری داوران منتخب در تهران انجام شد.
وی ادامه داد: منتخبینی هم که در مرحله مقدماتی کشوری حضور داشتند تحت نظارت یک استاد مراحل پیشرفت را طی کردند و امروز در اینجا جمع شده اند.
معاون فرهنگ دینی و سازمانی با اشاره به اینکه برگزاری این مسابقات، یک کار تبلیغی و ترویجی است افزود: هدف ما رایج کردن ارتباط قرآن با همکاران و خانواده هایشان در تمام طول سال است. ارتباطی که شکل های مختلفی را شامل می شود. به طور مثال کسانی که به معانی قرآن، قرائت قرآن، ترتیل و حفظ موضوعی آن التفات دارند نیازشان برآورده شود.
وی افزود: برندگان این مسابقات در واقع همان 15 هزار و 600 نفری هستند که در ابتدای سال 97 در این مسابقات شرکت کردند و با ما همراه شدند. در این مسابقات هم خواهران و هم برادران و هم فرزندان حضور داشتند. البته خوشبختانه همکاران بیشتر از خانواده ها در این مسابقات مشارکت داشتند. ما نیز به دنبال همین موضوع بودیم تا افراد بیشتری را در دستگاه قضایی با قرآن مرتبط کنیم، گرچه هنوز تا رسیدن به اهدافمان فاصله داریم.
وی خاطرنشان کرد: همواره دغدغه ام این بوده است که کسانی که در ارتباط با قرآن هستند اگر معانی آن را نمی دانند، چگونه باید از آن بهره ببرند. علما و متخصصین که دستی در مفاهیم قرآنی و روایات دارند می دانند ولی بقیه مردم چه باید بکنند.
حجت الاسلام والمسلمین معصومی تاکید کرد: شما می دانید وقتی یک فقیه تلاش می کند تا یک مفهومی را از قرآن استخراج کند در اصطلاح معجزه کرده است و تازه بعد از آن هم می گوید الله اعلم. حالا کسانی که مفهوم قرآن را نمی فهمند اما به آنها توصیه شده قرآن را بخوانند چه باید بکنند.
وی افزود: البته خود قرآن و روایات نکاتی را گوشزد می کنند و این به ما در این زمینه تا حدودی کمک می کند. قرآن می گوید هدایتگر است و بندگان را هدایت می کند. اما چگونه من بیسواد بوسیله قرآن هدایت می شوم؟
وی ادامه داد: از اعجاز قرآن این است که برای مفسر تفسیری از دریای معنوی را به همراه می آورد، برای عارف مسیری از سلوک را به او نشان می دهد، برای فیلسوف فلسفه و مبانی آن را تبیین می کند، فقیه در مشی فقیهانه انسانها از قرآن بهره می برد، اما برای عوام همان آثار ظاهری قرآن کفایت می کند. به طور مثال وقتی قرآن می گوید ذکر خدا قلبها را آرام می کند این همان آثار ظاهری آن است که مردم می توانند بفهمند.
معاون فرهنگ دینی و سازمانی تصریح کرد: اگر امروز جامعه ما با نابسامانی های زیادی روبرو است راه آن اینست که به قرآن رجوع کنند. وقتی جامعه ای با قرآن مرتبط شود، آرامش انسانها زیاد می شود و نتیجه آن کاهش جرم و جنایت و .... خواهد بود. ما بزرگان زیادی داشتیم که وقتی می خواستند کاری را انجام دهند مدتها می رفتند و قرآن تلاوت می کردند و بعد تصمیم می گرفتند که چه باید بکنند.
 
 
 
222
 
کد مطلب : ۴۵۲۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
واخواهی به چه معنایی است؟
روش‌های اعتراض به آراء به دو دسته تقسیم می‌شود: طرق عادی مشتمل بر واخواهی و تجدیدنظر و طرق فوق‌العاده که مشتمل بر فرجام ...
پس از سرقت یا مفقودی چک، صادر کننده یا دارنده آن چگونه باید پیگیری کند؟
چک به عنوان یک وسیله پرداخت نقش بسیار مهمی در روابط اقتصادی اشخاص جامعه ایفا می کند که در صورت آشنایی با مقررات مربوط به ...
آثار و تبعات ازدواج های قانونی کدام است؟
از جمله معيارهايي كه باید مورد توجه جدي در انتخاب همسر قرار گیرد، التزام و پایبندی به ارزش های عرفی و قانونی است تا بتواند ...