۰
استاد حوزه و دانشگاه:

دین ستیزی معلول جهل انسان نسبت به حقایق است

تاریخ انتشار
شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۳
دین ستیزی معلول جهل انسان نسبت به حقایق است
 به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین عظیمی در نشست اخلاقی با عنوان"انسان شناسی" در جمع کارکنان و برخی از مدیران دستگاه قضا گفت: اغلب شبهات بیشتر از اینکه معلول دشمنی دشمنان دین باشد، معلول کوتاهی حوزه و دانشگاه بوده است. دین باید با زبان روان و قابل فهم و در فرایندی منطقی مبتنی بر عمومیت، جامعیت و پیوستگی در جامعه معرفی شود.
وی در این نشست که از سوی معاونت فرهنگی قوه قضاییه برگزار شد، اظهار داشت: در مباحث دینی، تقلید در اعتقادات جایز نیست و انسان باید در رابطه با خود و خالقش به شناخت برسد. صرف تنها باور و قبول داشتن در دینداری کافی نیست چرا که شیطان هم به این حقایق باور داشت.
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه چیستی انسان، چرایی خلقت و چگونه انسان بودن، سه سوال اساسی درباره معرفت انسان است، خاطرنشان کرد: شناخت خدا، هستی و انسان زیربنای دین است. یکی از اشکالات در معرفی دین این است که بدون پرداختن به چیستی و چرایی، مستقیم به سراغ سوال چگونه بودن می رویم و افراد را در شناخت دین، سردرگم می کنیم.
وی در پایان با بیان اینکه سودمندترین معرفت ها، معرفت انسان نسبت به خودش است افزود: باید به انسانها کمک کرد تا از خود بپرسند چه موجوداتی هستند؟ چه استعدادها، توانایی ها و خواسته هایی دارند؟ چه کسی آنها را برای چه هدفی آفریده و مقصد این راه کجاست؟ باید ذهن پرسشگر انسان همواره تقویت شود.
گفتنی است ادامه مباحث در سلسله نشست های اخلاقی، هفته آینده در ساختمان ستاد مرکزی قوه قضاییه برگزار می شود.
 
 
 

222
 
کد مطلب : ۵۱۷۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما