۰
معاون فرهنگی دادگستری استان مازندران:

سرعت رسیدگی به پرونده های کودکان بیشتر می شود

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۰
سرعت رسیدگی به پرونده های کودکان بیشتر می شود
به گزارش معاونت فرهنگی دادگستری استان مازندران، حجت الاسلام والمسلمین سید مرتضی موسوی گفت: کودک آزاری جرمی است که بدون شاکی خصوصی می توان آن را بررسی کرد و همه می توانند این جرم را از طریق سامانه جامع اطلاعات مردمی (سجام) به دادگستری استان اعلام کنند تا اقدامات و پیگیرهای لازم در این زمینه انجام شود.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمرتضی موسوی اظهار کرد: دادگستری استان با همکاری کارشناسان و مددکاران حوزه کودک تلاش می­ کند پرونده های مربوط به این حوزه را با ابلاغ فوریت به قضات پیگیری کند.
وی بیان کرد: به همه حوزه های قضایی استان اعلام شد تا از قضات آگاه به مسائل کودکان استفاده شود و نتیجه گزارش های کودک آزاری را به دستگاه های مربوطه اعلام کنند.
در ادامه­ این جلسه مدیرکل امور بانوان استانداری مازندران نیز پیشنهاد داد برای حمایت جامع از کودکان باید برخی زیرساخت‌های حقوقی و قضایی تقویت ‌شود و برای مقابله با کودک‌آزاری، پلیس اطفال تشکیل و قاضی ویژه تعیین شود.
 سمیه قاسمی طوسی اظهار کرد: با توجه به گسترش فضای مجازی و انتشار اخبارِ کودک‌آزاری، اطلاعات خانواده‌ها در این زمینه افزایش یافته و خوشبختانه خانواده‌ها نسبت به مسائل کودکان، حساس شده‌اند به همین دلیل، خلاء زیرساخت‌های مورد نیاز بیشتر احساس می‌شود.
در این جلسه نمایندگان تشکل ‌های غیردولتی در زمینه حقوق کودک ضمن تأکید بر ضرورت هماهنگی‌ نهادهای حاکمیتی در رسیدگی به پرونده‌های کودک آزاری، زمان بر بودن آن را به عنوان چالشی در مسیر برخورد و کنترل این آسیب اجتماعی عنوان کردند.
نبود دادگاه، قاضی و پلیس ویژه کودکان، طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده های کودک آزاری، عدم آگاهی مردم از روند پیگیری پرونده های این حوزه، نداشتن حامی برای کودکان بی هویت در برابر آسیب های اجتماعی و عدم رعایت مصوبات حمایت از کودکان به ویژه کودکان کم توان از جمله مواردی است که فعالان حوزه کودک به عنوان دغدغه های اصلی جامعه در مواجه با آن عنوان کردند.
در ادامه دبیر جمعیت مردم نهادِ امام علی (ع) شعبه مازندران گفت: این موسسه از سال 1390 فعالیت خود را در مازندران آغاز کرده و شناسایی کودکان در مناطق حاشیه ای و برنامه ریزی برای انجام کلاس های آموزشی، تربیتی، هنری و فرهنگی را در دستور کار خود داد.
همچنین مؤسس و مدیر انجمن خیریه کودکان «اوتیسم» مازندران نیز با اشاره به فعالیت 2 ساله این موسسه در استان گفت: کودکان اوتیسمی از بسیاری حقوق آموزشی و توانبخشی خود محروم اند و حقوق آنها نادیده گرفته می شود.
علی حشمتی افزود: با توجه به اختلالات روانی که این بیماران با آن مواجه اند قادر به کنترل رفتار و حرکات خود نمی باشند و این مسأله باعث شده آنها از حق و حقوق خود محروم بمانند.
مدیر انجمن حمایت از کودکان مازندران نیز به کودک آزاری پنهان در «کم توان های ذهنی» اشاره کرد و گفت: این کودکان از برخی حقوق خود از جمله حضور در جامعه بنا به دلایلی از جمله پذیرا نبودن جامعه و یا عدم تمایل خانواده هایشان محروم اند.
رضا آذری افزود: بر اساس اعلام کارشناسان و متخصصان در این حوزه، حضور کودکان کم توان ذهنی در جامعه می تواند در کاهش دغدغه های آنها تاثیر بگذارد.
«موسسه خیریه مهرآرا شمال»، «موسسه خیریه همدلان نیکو اندیش»، «موسسه خیریه رفاه کودک»، «تشکل سلام اوتیسم»، «انجمن فرامهر تبرستان»، «جمعیت امام علی(ع)»، «بنیاد کودک آمل» از سمن‌هایی بودند که در این جلسه حضور داشتند و به طرح نظرات خود پرداختند.
گفتنی است مطابق با تعریف سازمان بهداشت جهانی، کودک‌آزاری عبارت است از آسیب یا تهدید جسم، روان، سعادت، رفاه و بهزیستی کودک به دست والدین یا افرادی که نسبت به او مسئول هستند، در این تعریف هر رفتاری که سلامت روانی، جسمی و رشد کودک را چه به‌ صورت بالقوه و چه بالفعل به خطر بیندازد، کودک‌آزاری نامیده می‌شود.777
کد مطلب : ۵۲۱۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما