۰
حجت الاسلام والمسلمین صادقی:

منظور از جوانگرایی در مسئولیت، توانایی و استعداد افراد در امور است

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۶
منظور از جوانگرایی در مسئولیت، توانایی و استعداد افراد در امور است
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر صادقی در جمع نمازگزاران ساختمان مرکزی قوه قضاییه با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) گفت: ابوذر از صحابه پیامبر نقل می کند روزی پیامبر اسلام(ص) به من فرمودند «یا اباذر، من برای تو همانی را دوست دارم که برای خود دوست می دارم، نظرم درباره تو این است که تو ضعیفی، مبادا رئیس شوی حتی ریاست بر دو نفر و مبادا متولی اموال یتیمی شوی.»
معاون فرهنگی قوه قضاییه ادامه داد: اگر پیامبر(ص) خطاب به ابوذر که از بلند مرتبه ترین مردمان در ایمان بود می فرماید من تو را ضعیف می پندارم، منظور پیامبر این نیست که ابوذر شخص ضعیفی است، چرا که پیامبر بارها فرمود آسمان بر کسی صادق تر از ابوذر سایه نیفکند. ابوذر شخصی بود که همواره در مواضع خود محکم، استوار، انقلابی، بی پروا و بی باک بود، اما به گفته پیامبر(ص) در مدیریت و ریاست، شخص ضعیف و فاقد توانایی بود.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی گفت: باید حواسمان همواره به این موضوع باشد که هر کسی در جای خودش قرار بگیرد و به اندازه توان خود وارد کاری شود و به اندازه معرفت خود سخن بگوید.
معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به نام نویسی کاندیداهای نمایندگی مجلس در روزهای اخیر بیان کرد: رهبری در جایی فرمودند نگاه جوانگرایی در امور و کارها لازم است که در این میان عده ای از جوانان هم برای نمایندگی مجلس نام نویسی کرده اند و فکر می کنند اشاره رهبری به جوان بودن انسانها از نظر سنی است در حالیکه مجلس جای افراد توانا و نخبه است.
وی با بیان اینکه مجلس نیازمند افراد پخته از نظر فکری است افزود: مجلس به دلیل اینکه مکان قانونگذاری است باید افراد برنامه ریز، توانمند و قانونگذار در آن وارد شوند.
معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور گفت: در روزهای اخیر چهره های مشهور و یا به عبارتی همان سلبریتی ها، شروع به اظهارنظر در مسائلی می کنند که هیچگونه تخصصی در آن ندارند. سوال این است که این افراد آیا مطابق روایت پیامبر و دلایل عقلی که اشاره شد چنین جایگاهی برای اظهارنظر دارند؟ و آن هم بدون اطلاع سخنانی بگویند و خطای یکی را به پای دیگری بنویسند؟ مثلا مسئولی خطایی و اشتباهی کرده بعد بیایند آن را به پای کل نظام بگذارند. هر جایگاهی مسئولی دارد که باید پاسخگوی وظایف خود باشد نه اینکه مسئولیت خود را تفویض کند و بعد هم بگوید من خبر نداشتم.
وی با بیان اینکه رهبری حافظ رای مردم است تصریح کرد: شما دیده اید بارها کسانی خواسته اند تا به دولت حمله کنند ولی رهبری همواره از دولت حمایت کرده اند. چرا که وظیفه رهبری مراقبت از کلیت و امنیت نظام است که الحمدلله آن را تاکنون به خوبی انجام داده اند. رهبری همیشه مراقبت بوده اند تا اختلافی بین قوا پیش نیاید.
وی افزود: در همین قضیه گران شدن بنزین شما دیدید که عده ای از نمایندگان مجلس قصد داشتند تا در این خصوص طرح سه فوریتی بدهند که به طور حتم یک دعوا و اختلافی بین قوا بوجود می آمد و از آن طرف هم مطابق معمول ضدانقلاب به سوء استفاده می پرداخت و ناامنی ها هم ادامه پیدا می کرد که در اینجا با دخالت رهبری این موضوع به خوبی مدیریت شد.
وی در پایان با تاکید بر اینکه اگر کسی می خواهد سخنی بگوید و یا اظهارنظری بکند باید با آگاهی کافی باشد تا بهانه به دست دشمنان ندهد تصریح کرد: اگر توانایی و استعداد کافی در زمینه ای نداریم عقل حکم می کند تا آن را به افراد متخصص و قدرتمند در آن کار بسپاریم و تلاش کنیم تا وضعیت جامعه بهتر شود. البته تاکید می کنم که همواره نقد و انتقاد روشنگرانه در جای خودش لازم و به جاست.
 
 

222
کد مطلب : ۵۲۲۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
واخواهی به چه معنایی است؟
روش‌های اعتراض به آراء به دو دسته تقسیم می‌شود: طرق عادی مشتمل بر واخواهی و تجدیدنظر و طرق فوق‌العاده که مشتمل بر فرجام ...
پس از سرقت یا مفقودی چک، صادر کننده یا دارنده آن چگونه باید پیگیری کند؟
چک به عنوان یک وسیله پرداخت نقش بسیار مهمی در روابط اقتصادی اشخاص جامعه ایفا می کند که در صورت آشنایی با مقررات مربوط به ...
آثار و تبعات ازدواج های قانونی کدام است؟
از جمله معيارهايي كه باید مورد توجه جدي در انتخاب همسر قرار گیرد، التزام و پایبندی به ارزش های عرفی و قانونی است تا بتواند ...