۰
معاون فرهنگی قوه قضاییه:

قانون گریزی باید جای خود را به قانون مداری بدهد

تاریخ انتشار
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۹
قانون گریزی باید جای خود را به قانون مداری بدهد
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت فرهنگی قوه قضاییه گفت: ظرفیت‌هایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه آن وجود دارد که می‌تواند به بهبود فرآیند قضایی و مسائل حقوقی به معنای وسیع‌تر کلمه کمک کند.
وی اصلاح قوانین را یکی از محورهای این همکاری عنوان کرد و گفت: باید تغییرات و تحولات را جدی بگیریم و هرچه بیشتر به فرهنگ ناب اسلامی نزدیک شویم که در واقع مجازات به شکل حداقلی و به نحوی موثر و با عوارض کم تعریف شود.
معاون فرهنگی قوه قضاییه به موضوع فرهنگ عمومی به عنوان یکی دیگر از محورهای این تفاهم نامه همکاری اشاره کرد و افزود: باید کاری کنیم که قانون گریزی و قانون ستیزی و دور زدن قانون جای خود را به فرهنگ قانون مداری بدهد.
وی در ادامه به رعایت حقوق یکدیگر و تکلیف مداری در برابر دیگران تاکید و بیان کرد: نظام تربیتی باید به سمت این حرکت کند که در حد اعلایی برای مسئولیت پذیر کردن فرزندان ما کار کند و این موضوع هم بخشی از همکاری‌ها می‌تواند باشد.
معاون فرهنگی قوه قضاییه با بیان اینکه فرهنگ صلح و سازش و گذشت و عفو از مسائل بسیار مهم است که در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما ریشه داشته است گفت: باید فرهنگ جوانمردی و پهلوانی را احیا کنیم و این‌ها از جمله بخش‌های فرهنگی هستند که باید روی آنها کار شود و جزو برنامه‌های همکاری ما قرار گیرد و این کمیته مشترکی که بین این دو نهاد شکل می‌گیرد به طور جدی این مسائل را پیگیری کنند.
وی خاطرنشان کرد: از فردای این تفاهم نامه، کمیته کار خود را آغاز و برنامه پیگیری را اعلام می‌کند. امیدواریم این همکاری ثمرات بسیاری برای عموم مردم و احیای حقوق عامه و دو نهاد متولی در این بحث داشته باشد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز این مراسم گفت: رویکرد قوه قضاییه ظلم زدایی است و التزام عملی پیدا کردن مصوبات، امری است که باید تدابیر حقوقی و قضایی آن دیده شود.
حجت الاسلام والمسلمین سعیدرضا عاملی اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک نهاد فرا قوه ای، همکاری روسای سه قوه را در نظام سیاستگذاری کشور هماهنگ می کند و این همکاری از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از مصوبات ۳۶ ساله شورای عالی انقلاب فرهنگی به قوه مجریه اختصاص دارد، گفت: همکاری با قوه قضاییه می تواند به اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کند و این همکاری، جنبه نظارتی و صیانتی نسبت به مصوبات شورا دارد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: با حضور آیت الله رئیسی در راس قوه قضاییه، زمینه این همکاری بیشتر فراهم شد و در هر موضوعی که پیشنهاداتی به قوه قضاییه مطرح کردیم، رئیس قوه قضاییه آن را پذیرفت و استقبال کرد.
حجت الاسلام عاملی از تشکیل کمیته مشترک میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوه قضاییه خبر داد و خاطرنشان کرد: برای تعدادی از موارد، کمیته مشترکی عبارت از بکارگیری ظرفیت های قوه قضاییه و سازمان های تابعه در اجرایی سازی راهبردها و اقدامات ملی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل دادیم.
وی در این باره یادآور شد: اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی گستره زیادی دارد، اما برخی اسناد مانند نقشه جامع علمی کشور، مهندسی فرهنگی، تحول آموزش و پرورش و امور نخبگان مربوط به ستادهای علم و فناوری کشور است که از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و مطالبه مقام معظم رهبری است.
وی اجرایی شدن را طبیعت مصوباتی دانست که جنبه قانونی دارد یا در حکم قانون است و در این باره گفت: اگر در اجرا مشکلی ایجاد شود بعد نظارتی قوه قضاییه می تواند به اجرایی شدن آن کمک کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دیگر بندهای توافق نامه این شورا با معاونت فرهنگی قوه قضاییه اظهار داشت: ارتقاء، کارآمدسازی و بهره گیری اقتصادی از علم و فناوری از طریق بازپروری و ساماندهی مجدد نظام حقوقی مرتبط و زیرنظام های آن می تواند صورت گیرد، یکی از این زیرنظام ها، مالکیت فکری و تدوین متن پیشنهادی منشور حقوق فرهنگی و حقوقی در تعامل دو جانبه است.
وی افزود: سیاست‌گذاری علمی، فرهنگی و اجتماعی همچنین تقویت ساز و کارهای تعالی فرهنگ حقوقی و قضایی، افزایش آگاهی های عمومی به قانون حقوق و تکالیف فردی و اجتماعی اهمیت ویژه ای دارد.
وی تصریح کرد: یکی از جنبه های نیازمند تقویت، ایجاد فرهنگ توجه به حقوق فردی، اجتماعی، سیاسی، ارتقاء سوابق حقوقی و ایجاد حساسیت نسبت به موضوعات حقوقی در جامعه است؛ چرا که اهمیت کلیدی دارد.
حجت الاسلام عاملی تاکید کرد: تعامل و تبادل آمار و اطلاعات در حوزه های فرهنگی، علمی، فناوری، اقتصاد دانش بنیان و هرگونه موضوع جدید در راستای پیشبرد اهداف مشترک در این توافق نامه دیده شده است.
وی درباره ضمانت های همکاری در این توافق نامه گفت: توافق نامه میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت فرهنگی قوه قضاییه در ۶ ماده تنظیم شده است و زیرماده های آن زمینه اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را فراهم می کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان اظهار داشت: البته قصد افزایش موارد کیفری را نداریم؛ چرا که جنبه معطوف به حقوق مدنی اهمیت دارد و می توان از آن، الزاماتی که برای اجرا می شود، فراهم کرد.
 222
 
کد مطلب : ۵۴۳۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما