۰

فرازهایی از سخنان آیت الله حائری شیرازی در خصوص ماه رجب

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۸
فرازهایی از سخنان آیت الله حائری شیرازی در خصوص ماه رجب
🔸معنای «آمن سخطه عند کل شر🔸
💎 در سوره بقره می فرماید: «و لنبلونکم بشئ من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات»[یعنی حتما شما را به چیزی از ترس، گرسنگی و نابودی اموال، جانها و محصولات آزمایش خواهیم کرد ]. چرا[شما را اینچنین آزمایش خواهیم کرد]؟ چون می خواهیم شما را بیدار کنیم. بعد می گوید: این تهدید نیست،[بلکه] این فرصت است: «و بشر الصابرین»[به صبر کنندگان بشارت بده]. یعنی به چشم تهدید به این نگاه نکن[زیرا اگر در این‌امتحانات صابر بودید نتیجه اش برای شما مبارک و خیر خواهد بود پس] به چشم یک فرصت به آن نگاه [کنید[.
 
💎 شما در دعای ماه رجب هم عین همین را دیده اید. در دعای رجبیه اینطور می گوییم: «یا من ارجوه لکل خیر و آمن سخطه عند کل شر»[یعنی ای کسیکه در هر خیری به او امید دارم و در هر شرّ و بدی از خشم او ایمن هستم]... معنی آن این است که: «وقتی که شرّی به من می رسد، نشانۀ این نیست که تو از من بَدَت آمده و مورد سخط[و خشم] تو هستم؛ من ایمن هستم از اینکه شرّی که به من می رسد، از روی[خشم] تو باشد.»
 
💎 این فراز از دعا، ناظر به این آیه ی سوره فجر است: «اما الانسان اذا مبتلیه ربه فاکرمه و نعمه فیقول ربی اکرمن  و اما اذا مبتلیه فقدر علیه رزقه فیقول ربی اهانن کلا ... »[پس هنگامیکه انسان را پروردگارش از روی آزمایش، اکرام میکند و به او نعمت میبخشد میگوید پروردگارم مرا گرامی داشت! و اما هنگامیکه از روی ازمایش پرودگارش روزی را بر او تنگ گرفت، میگوید که پروردگارم مرا خوار و کوچک شمرد! هرگز چنین نیست]: یعنی این طور نیست که [وقتی شری به من می رسد معنایش] «اَهانن»( وخوار شمردن توسط خدای متعال) باشد. لذا به همین جهت است که می گوید: «و آمن سخطه عند کل شر». یعنی [شر]، تهدید نیست، بلکه فرصت است. شرّی که به من می رسد برای این است که من خودم را جمع و جور کنم و از خواب غفلت بیدار بشوم. چیزهایی که ظاهرش شرّ است، اینطور نیست که خدا به انسان غضب کرده و به این شرّ مبتلا شده.
 
💎 خدا، دکتر من است. می خواهد مداوایم کند. دکتر که[خشم و دشمنی] ندارد به مریضش! دکتر هر کار که بکند، اگر از مریض بپرسی نظرت درباره دکتر چیست، می گوید: «آمن سخطه عند کل شر». اگر قلبم را در بیاورد، اگر استخوان ترقوه ام را ارّه کند و قلبم را از وسط سینه بیرون بیاورد، باز می گویم: «آمن سخطه عند کل شر». چون می خواهد رگ قلبم را باز کند. می خواهد مداوایم کند. این حسن ظن به خداست.


نویسنده: آیت ‌الله حائری ‌شیرازی
تنظیم و ویرایش: حجت الاسلام والمسلمین سعید آذرشین فام
 
 
222
 
کد مطلب : ۵۴۵۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما