۴

از "رونق تولید" تا "جهش تولید"

تاریخ انتشار
دوشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۱
از "رونق تولید" تا "جهش تولید"
اهمیت این شعار برای متخصصان به خوبی روشن است و می تواند نقشه راه سال جاری را برای اقتصاددانان، اصناف و سیاست گذاران عرصه اقتصادی و مجلس آینده شفاف کند و فرصتی باشد جهت شناسایی ظرفیت های ناشناخته کشور در جهت تبدیل تهدید تحریم ها به فرصت جهش تولید.
امروز بر همه دستگاهها، نهادها و مردم ضروری است که تمام امکانات خود را در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری به کار گیرند و موانع آن را برطرف نمایند و واحدهای تولیدی و صنعتی کشور را احیا و تقویت کنند تا از افزایش آسیب های اجتماعی وابسته به بیکاری در خانواده و جامعه جلوگیری به عمل آورند‌.
در رزمایش مقابله با ویروس کرونا، ما شاهد انسجام و بسیج عمومی و همگانی مردم و مسئولین و تمامی دستگاههای اجرایی، نظامی، دولتی و غیردولتی هستیم و نتیجه آن جلوگیری از یک فاجعه ملی بود؛ این در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته که نه تحریم هستند و نه مشکلات ما را دارند، شاهد غارت فروشگاهها و کمبود شدید مایحتاج اولیه مردم بودیم.
پس ما می توانیم در بحث "جهش تولید" هم با اقدامی همگانی و عمومی برنامه ریزی کنیم و در جهت قوی تر کردن بنیان های اقتصادی جامعه خودمان قدم برداریم.
در این راستا تنها به چند نکته درباره مبحث و شعار "جهش تولید" که از واژه های تخصصی در کشورهای توسعه یافته است، اشاره می کنم:
- شناسایی ظرفیت ها با بهره گیری از نقاط قوت و فرصت های داخلی و خارجی برای ایجاد ارزش های جدید برای مشتریان و  بازارهای جدید
- ارتقاء کیفیت محصولات به منظور رقابتی شدن آنها در جهت بالا بردن صادرات
- ایجاد و تسهیل بسترهای مورد نیاز جهت صادرات غیرنفتی
- برنامه ریزی برای تبدیل مواد اولیه ذی قیمت به کالای با ارزش افزوده بالا
- ارائه تسهیلات ارزان قیمت به تولید کنندگان واقعی
- جلوگیری از واردات کالاهایی که در داخل امکان تولید و توزیع آن وجود دارد
- حمایت و هدایت شرکت های دانش بنیان و شرکت های نوپا با فن آوری های روز و درنهایت برنامه ریزی برای آموزش کسب و کارهای نوین و خلاقانه برای گروه های هدف
- جلوگیری و برخورد قاطع با قاچاقچیان و اخلال گران در فرایند عرصه تولید
- "اصحاب رسانه نسبت به تبیین و گفتمان سازی و جریان سازی در حوزه شعار ساب حضور فعالانه داشته باشند."
- "بهره گیری و نقش آفرینی نخبگان و دانشگاهیان"
- توجه به تاثیرگذاری شاخص های فرهنگی بر جهش تولید و حداکثر استفاده از سرمایه های انسانی، فرهنگی، اجتماعی و طبیعی در این راستا.
"در نهایت نظامات بانکی و پولی، مالیاتی، گمرکی، بیمه، اخذ مجوزهای کسب و کار، ثبات قوانین و قیمتها و تغییر روندها و فرایندها در جهت تسهیل تولید اقدامات و اصلاحات اساسی صورت پذیرد."
امید است با "نوآوری و شکوفایی"، "اصلاح الگوی مصرف"، "همت مضاعف و کار مضاعف"، "جهاداقتصادی"، "تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی"، "اقتصاد مقاومتی"، "تولید و اشتغال" و "حمایت از کالای ایرانی" گامی اساسی در جهت "رونق تولید" و در نهایت "جهش تولید" برداریم.
 
 
مهدی پیرهادی
 
 
222
کد مطلب : ۵۴۶۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما