۰

دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۶
دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان
اجرای فایل تصویری دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقنی فیهِ رحْمَةَ الأیتامِ      خدایا روزیم کن در آن ترحم بر یتیمان
وإطْعامِ الطّعامِ                           و طعام نمودن بر مردمان
وإفْشاءِ السّلامِ                          و افشاء سلام
وصُحْبَةِ الکرامِ                            و مصاحبت کریمان
بِطَوْلِک یا ملجأ الآمِلین .              به فضل خودت اى پناه آرزومندان .


چند نکته در مورد دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان:

1. یتیم نوازی و ترحم بر یتیمان یکی از دستورات بزرگ اسلام می‌باشد که بر مسلمانان واجب است که در این امر مهم بسیار کوشا باشند چرا که خداوند حقوق چنین افرادی را بسیار محترم داشته و بر ترحم به آنان تأکید می‌نماید.
يتيمان با اينکه به ظاهر سرپناه و سرپرستي براي خود ندارند اما خداوند برای آنان ارزش بسياری قائل است و در آیات مختلفی به این امر اشاره فرموده است که به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد: 
«وَ لا تَقْرَبُوا مالَ الْیَتِیمِ إِلاَّ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ حَتَّى یَبْلُغَ أَشُدَّهُ؛ (اسراء/۳۴) به مال یتیم نزدیک مشوید مگر به طریقی که نیکوتر است تا زمانی که به قوّت خویش برسد، یعنی بالغ و رشید شود».
«فأما الیتیم فلا تَقْهَرْ؛ (الضّحی/۹) بر یتیم پیروزی مجوی»
«فَأَمَّا الْإِنْسانُ إِذا مَا ابْتَلاهُ رَبُّهُ فَأَکْرَمَهُ وَ نَعَّمَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَکْرَمَنِ وَ أَمَّا إِذا مَا ابْتَلاهُ فَقَدَرَ عَلَیْهِ رِزْقَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَهانَنِ کَلاَّ بَلْ لا تُکْرِمُونَ الْیَتِیمَ؛ (فجر/ ۱۷ـ۱۵) و اما آدمی، چون گرفتار گردد و روزی او تنگ شود، گوید: پروردگارم مرا خوار کرده است. چنین نیست بلکه شما یتیم را محترم نمی دارید».

2: سفره ميهماني بگسترانيم
در ماه مبارک رمضان يکي از چيزهايي که بسيار اهميت دارد اطعام نمودن و سفره ميهماني پهن کردن براي فقيران و مستمندان در راه رضاي خداوند است که از ثواب و منزلت بسيار بالايي برخوردار است، و در روایات مختلفی به این امر سفارش شده است.

3. منظور از افشاء السلام چيست؟
در اينجا منظور از افشاء سلام هم تلاش در پیشی گرفتن بر سلام گفتن است چندان که سیره پیامبر اسلام(ص) و خاندان طاهرین آن حضرت بر این حسنه بود و هم مي تواند انتشار دوستي و محبت بين مسلمانان باشد، چرا که با گفتن سلام به عنوان يکی از نامهای خداوند، نوعي امنيت و خوشبيني بين طرفين پيش مي آيد، و طرف مقابل را به قرار گرفتن در حصار سلامت و امنیت بشارت می دهد.

4. منظور از صحبه الکرام، هم کلام و همنشين شدن با اهل کرم و بخشش است که انسان را به انجام کاراهای پسندیده مخصوصاً آنچه در این دعا از خداوند طلب می کنیم، چه به صورت لسانی و چه عملی تشویق و ترغیب می کنند.
فایل های مرتبط
کد مطلب : ۴۳۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

پرسش و پاسخ
جایگاه داوری در داد و ستد های روزانه چگونه است؟
صرف نظر از اینکه پدیده حکمیت یا به تعبیر عرف ریش سفیدی، ریشه در فرهنگ بومی و اجتماعی ما دارد، مهم ترین دلیل توصیه به این ...
تفاوت شکايت کيفري با دادخواهی حقوقي چیست؟
دعاوی در يك دسته بندی كلی به دو نوع حقوقی و كيفری تقسيم می‌شوند. دعاوی حقوقی شامل مطالبۀ خسارت، الزام به تنظيم سند رسمی ...
شرایط فرزند خواندگی چست؟
فرزند خواندگی عبارت است از اعطای سرپرستی کودکان بدون سرپرست شناخته شده تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به خانواده های متقاضی ...