۰

ماه محرم آمد و باز دل ها پاک می شوند

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۵
ماه محرم آمد و باز دل ها پاک می شوند
آغازی دوباره و شروع سال دیگر قمری از ماه محرم است، همان ماهی که خداوند در قرآن «سوره البقرة، آیه 217» از آن با عظمت یاد کرده و برای شکنندگان حرمت این ماه عذاب سختی قرار داده است، ولی در سال 61 قمری حرمت این ماه را نگه نداشته و نوه پیامبر اسلام و خلیفة الله در روی زمین را با بدترین شکل ممکن بـه شهادت رساندند.
محرم، ماه عزای آل الله و حرمت آن برای شیعیان چندین برابر است. در روایتی از امام رضا علیه السلام است که می فرمایند: وقتی ماه محرم می رسید دیگر کسی پدرم را خندان نمی دید و روز عاشورا روز مصیبت و اندوه و ماتم و گریه پدرم بود.
کربلا در محرم 61 آوردگاه دو لشکر شقی و بی دین و لشکر مسلمان و هم جوار با امام علیه السلام بود و خداوند هر سال این صحنه را تکرار می‌کند تا بتوانیم بـه وسیله عزاداری بر امام شهید بـه او وصل و جزء یارانش شویم.
ماه محرم آمده تا ما را در کشتی نجات سوار کند و بـه وسیله نور الهی آن راه صحیح را بـه ما نشان دهد زیرا در روایتی از پیامبر(ص) است که در وصف ابی عبدالله علیه السلام فرمودند: “ان الحسین مِصْبَاحُ هُدًى وَ سَفِینَةُ نَجَاةٍ”…
محرّم ماه آگاهی، ماه شکوفایی، ماه عزاداری و ماه عشق است. محرّم ماه آزادی و رهایی، ماه رشد و بالندگی، ماه جوشیدن و اندیشیدن و ماه فانی شدن و بـه ابدیت پیوستن است. محرّم مدرسه عشقی است که باید در آن درس آموخت. محرابی است که باید در آن بـه نماز عشق ایستاد و نردبانی است که باید از آن بالا رفت تا بـه لقای حق شتافت.
این روزها حال و هوای شهرهـای ایران، حال و هوای محرم را پیدا كرده است. بیرق‌هـای عزای “یا حسین” بر سردر خانه‌ها و مغازه‌ها و اماكن مختلف برافراشته شده و با دیدن آنها دل‌ها هوایی می‌شوند. باز محرم رسید و لباس مشكی‌ها محیا جهت بـه تن رفتن عاشقان و عزاداران امام حسین علیه‌السلام شده‌اند. بغض‌ها گلوی محبین حضرتش را می‌فشارند و قلوبشان تنگ و نالان شده است و این نوا همواره شنیده می شود که:
باز این چـه شورش است که در خلق عالم است
باز این چـه نوحه و چـه عزا و چـه ماتم است

امام حسین علیه‌السلام که خود مظهر انسانیّت و تجسم عدالت بود، پیوسته با بی عدالتی مبارزه می کرد و در آخر، جان مبارکش را در این راه نثار کرد. “عدالت خواهی” و “ظلم ستیزی” دو ویژگی برجسته قیام امام حسین علیه‌السلام است که برای همیشه در صفحه تاریخ ماندگار است و معیار تشخیص مبارزات و حرکت‌هـای حق از باطل در طول تاریخ خواهد بود.
نهضت امام حسین علیه‌السلام در کربلا برای این بود تا روح مسئولیت پذیری و حق خواهی را در جامعه زنده کند و بنیاد ظلم و استبداد را از جامعه بر کند و زنگارهای نیرنگ و فریب را از چهره دین اسلام بزداید و حقیقتِ پنهان شده در پشت پرده هـای ضخیم تحریف را برای مردم آشکار سازد و جان خفته جاهلان، گمراهان و فریب خوردگان را بیدار کند.
تقوا دژی استوار است که آدمی را در برابر خطا و گناه و پلیدی و زشتی حفاظت می کند و حسین علیه‌السلام بهترین آموزگاری بود که آموخت تقوا به معنای گوشه نشینی، عزلت و دوری از جامعه نیست؛ بلکه موهبتی است که با بصیرت، دانایی و ستیز دائم با هواهای نفسانی و مفاسد اجتماعی بـه دست می ‌آید.
حسین علیه‌السلام مظهر تقوای الهی و نمونه اعلای وارستگی و پارسایی است و باید تقوای حقیقی را در مکتب حسینی بیاموزیم و آموزه هـای عاشورا را الگوی رفتارمان قرار دهیم.
هلال ماه محرم است، دلم شكسته‌ غم است
ندا رسد ز آسمان که محرم است، محرم است
 
فرا رسیدن ماه محرم و ماه عزای امام حسین«ع» بر همگان تسلیت باد.
 
 


222
 
 
کد مطلب : ۵۹۰۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما